AMLV22V34C6500
DigiKey Part Number
283-AMLV22V34C6500TR-ND - Tape & Reel (TR)
283-AMLV22V34C6500CT-ND - Cut Tape (CT)
283-AMLV22V34C6500DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AMLV22V34C6500
Description
VARISTOR 47V 1.2KA 2220
Detailed Description
47 V 1.2 kA Varistor 1 Circuit Surface Mount, MLCV 2220 (5750 Metric)
Category
Varistor Voltage (Max)
51.7 V
Current - Surge
1.2 kA
Series
Energy
12J
Capacitance @ Frequency
6500 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
26 V
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C (TA)
Maximum DC Volts
34 V
Varistor Voltage (Min)
42.3 V
Package / Case
2220 (5750 Metric)
Varistor Voltage (Typ)
47 V