AMLV13V26C1500
DigiKey Part Number
283-AMLV13V26C1500TR-ND - Tape & Reel (TR)
283-AMLV13V26C1500CT-ND - Cut Tape (CT)
283-AMLV13V26C1500DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AMLV13V26C1500
Description
VARISTOR 33V 400A 1210
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
33 V 400 A Varistor 1 Circuit Surface Mount, MLCV 1210 (3225 Metric)
Category
Varistor Voltage (Max)
36.3 V
Manufacturer
Eaton - Electronics Division
Current - Surge
400 A
Series
Energy
1.9J
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Number of Circuits
1
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
1500 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
20 V
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C (TA)
Maximum DC Volts
26 V
Mounting Type
Surface Mount, MLCV
Varistor Voltage (Min)
29.7 V
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Varistor Voltage (Typ)
33 V