AMLV13V18C3100 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | AMLV13V18C3100 |
Description | VARISTOR 25.5V 500A 1210 |
Manufacturer Standard Lead Time | 20 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 25.5 V 500 A Varistor 1 Circuit Surface Mount, MLCV 1210 (3225 Metric) |
Datasheet | Datasheet |
Category | Varistor Voltage (Max) 28.05 V |
Manufacturer Eaton - Electronics Division | Current - Surge 500 A |
Series | Energy 1.6J |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Number of Circuits 1 |
Part Status Active | Capacitance @ Frequency 3100 pF @ 1 kHz |
Maximum AC Volts 14 V | Operating Temperature -55°C ~ 125°C (TA) |
Maximum DC Volts 18 V | Mounting Type Surface Mount, MLCV |
Varistor Voltage (Min) 22.95 V | Package / Case 1210 (3225 Metric) |
Varistor Voltage (Typ) 25.5 V |