AMLV13V18C3100
DigiKey Part Number
283-AMLV13V18C3100TR-ND - Tape & Reel (TR)
283-AMLV13V18C3100CT-ND - Cut Tape (CT)
283-AMLV13V18C3100DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AMLV13V18C3100
Description
VARISTOR 25.5V 500A 1210
Detailed Description
25.5 V 500 A Varistor 1 Circuit Surface Mount, MLCV 1210 (3225 Metric)
Category
Varistor Voltage (Max)
28.05 V
Current - Surge
500 A
Series
Energy
1.6J
Capacitance @ Frequency
3100 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
14 V
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C (TA)
Maximum DC Volts
18 V
Varistor Voltage (Min)
22.95 V
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Varistor Voltage (Typ)
25.5 V