AMLV12V34C550
DigiKey Part Number
283-AMLV12V34C550TR-ND - Tape & Reel (TR)
283-AMLV12V34C550CT-ND - Cut Tape (CT)
283-AMLV12V34C550DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AMLV12V34C550
Description
VARISTOR 47V 200A 1206
Detailed Description
47 V 200 A Varistor 1 Circuit Surface Mount, MLCV 1206 (3216 Metric)
Category
Varistor Voltage (Max)
51.7 V
Current - Surge
200 A
Series
Energy
0.4J
Capacitance @ Frequency
550 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
26 V
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C (TA)
Maximum DC Volts
34 V
Varistor Voltage (Min)
42.3 V
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Varistor Voltage (Typ)
47 V