AMLV04V18C040
DigiKey Part Number
283-AMLV04V18C040TR-ND - Tape & Reel (TR)
283-AMLV04V18C040CT-ND - Cut Tape (CT)
283-AMLV04V18C040DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AMLV04V18C040
Description
VARISTOR 25V 20A 0402
Detailed Description
25 V 20 A Varistor 1 Circuit Surface Mount, MLCV 0402 (1005 Metric)
Category
Varistor Voltage (Max)
28 V
Current - Surge
20 A
Series
Energy
0.05J
Capacitance @ Frequency
40 pF @ 1 MHz
Maximum AC Volts
14 V
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C (TA)
Maximum DC Volts
18 V
Varistor Voltage (Min)
22 V
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Varistor Voltage (Typ)
25 V