AMLV04V18C012
DigiKey Part Number
283-AMLV04V18C012TR-ND - Tape & Reel (TR)
283-AMLV04V18C012CT-ND - Cut Tape (CT)
283-AMLV04V18C012DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AMLV04V18C012
Description
VARISTOR 25V 2A 0402
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
25 V 2 A Varistor 1 Circuit Surface Mount, MLCV 0402 (1005 Metric)
Category
Varistor Voltage (Max)
28 V
Manufacturer
Eaton - Electronics Division
Current - Surge
2 A
Series
Energy
0.03J
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Number of Circuits
1
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
12 pF @ 1 MHz
Maximum AC Volts
14 V
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C (TA)
Maximum DC Volts
18 V
Mounting Type
Surface Mount, MLCV
Varistor Voltage (Min)
22 V
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Varistor Voltage (Typ)
25 V