AMLV04V05C090 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | AMLV04V05C090 |
Description | VARISTOR 11V 10A 0402 |
Manufacturer Standard Lead Time | 20 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 11 V 10 A Varistor 1 Circuit Surface Mount, MLCV 0402 (1005 Metric) |
Datasheet | Datasheet |
Category | Varistor Voltage (Max) 13.2 V |
Manufacturer Eaton - Electronics Division | Current - Surge 10 A |
Series | Energy 0.05J |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Number of Circuits 1 |
Part Status Active | Capacitance @ Frequency 90 pF @ 1 MHz |
Maximum AC Volts 4 V | Operating Temperature -55°C ~ 125°C (TA) |
Maximum DC Volts 5.5 V | Mounting Type Surface Mount, MLCV |
Varistor Voltage (Min) 8.8 V | Package / Case 0402 (1005 Metric) |
Varistor Voltage (Typ) 11 V |