5-0SMDJ60A
DigiKey Part Number
283-5-0SMDJ60ATR-ND - Tape & Reel (TR)
283-5-0SMDJ60ACT-ND - Cut Tape (CT)
283-5-0SMDJ60ADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
5-0SMDJ60A
Description
TVS DIODE 60VWM 96.8VC SMC
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
96.8V Clamp 51.7A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMC
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
96.8V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
51.7A
Series
Power - Peak Pulse
5000W (5kW)
Power Line Protection
No
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
60V
Voltage - Breakdown (Min)
66.7V