5-0SMDJ43AH is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Bourns Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 0
Datasheet
69.4V Clamp 72A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMC
High Power TVS Diodes
Automotive High Reliability TVS Diodes
5-0SMDJ43AH
DigiKey Part Number
283-5-0SMDJ43AHTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
5-0SMDJ43AH
Description
TVS DIODE 43VWM 69.4VC SMC
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
72A
Mfr
Power - Peak Pulse
5000W (5kW)
Series
Power Line Protection
No
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Type
Zener
Grade
Automotive
Unidirectional Channels
1
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
43V
Voltage - Breakdown (Min)
47.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
69.4V