5-0SMDJ33AH
DigiKey Part Number
283-5-0SMDJ33AHTR-ND - Tape & Reel (TR)
283-5-0SMDJ33AHCT-ND - Cut Tape (CT)
283-5-0SMDJ33AHDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
5-0SMDJ33AH
Description
TVS DIODE 33VWM 53.3VC SMC
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
53.3V Clamp 94A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMC
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
94A
Mfr
Power - Peak Pulse
5000W (5kW)
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
Telecom
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Type
Zener
Grade
Automotive
Unidirectional Channels
1
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
33V
Voltage - Breakdown (Min)
36.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
53.3V