5-0SMDJ15CAH is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Bourns Inc.
In Stock: 0
Datasheet
24.4V Clamp 205A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMC
High Power TVS Diodes
Automotive High Reliability TVS Diodes
5-0SMDJ15CAH
DigiKey Part Number
283-5-0SMDJ15CAHTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
5-0SMDJ15CAH
Description
TVS DIODE 15VWM 24.4VC SMC
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
205A
Mfr
Power - Peak Pulse
5000W (5kW)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Type
Zener
Grade
Automotive
Bidirectional Channels
1
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
15V
Voltage - Breakdown (Min)
16.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
24.4V