5-0SMDJ11CA
DigiKey Part Number
283-5-0SMDJ11CATR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
5-0SMDJ11CA
Description
TVS DIODE 11VWM 18.2VC SMC
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
18.2V Clamp 275A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMC
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
18.2V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
275A
Series
Power - Peak Pulse
5000W (5kW)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Power Line Protection
No
Part Status
Active
Applications
Telecom
Type
Zener
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Bidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
11V
Package / Case
DO-214AB, SMC
Voltage - Breakdown (Min)
12.2V