15BJ150AH
DigiKey Part Number
283-15BJ150AHTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
15BJ150AH
Description
TVS DIODE 150VWM 243VC SMBF
Detailed Description
243V Clamp 6.2A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMBF
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
6.2A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Automotive
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
150V
Voltage - Breakdown (Min)
167V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
243V