JM60200-3CR
JM60200-3CR
JM60200-3CR
DigiKey Part Number
2041-1071-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
JM60200-3CR
Description
FUSE BLOCK CART 600V 200A SMD
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fuse Block 200 A 600V 3 Circuit Cartridge Chassis Mount
Category
For Use With/Related Products
Class J Fuses
Mfr
Fuse Type
Cartridge
Series
Fuseholder Type
Block
Packaging
Bulk
Number of Circuits
3
Part Status
Active
Voltage
Mounting Type
Termination Style
Box Lug
Fuse Size
1.625" Dia x 5.75" L (41.28mm x 146.05mm)
Contact Material
Aluminum
Current Rating (Amps)
200 A