Image for JM60100-3CR is not available
JM60100-3CR
DigiKey Part Number
2041-JM60100-3CR-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
JM60100-3CR
Description
FUSE BLOCK CART 600V 100A SMD
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fuse Block 100 A 600V 3 Circuit Cartridge Chassis Mount
Category
For Use With/Related Products
Class J Fuses
Mfr
Fuse Type
Cartridge
Series
Fuseholder Type
Block
Packaging
Bulk
Number of Circuits
3
Part Status
Active
Voltage
Mounting Type
Termination Style
Box Lug
Fuse Size
1.13" Dia x 4.63" L (28.7mm x 117.6mm)
Contact Material
Aluminum
Current Rating (Amps)
100 A