DT035BTFT-PTS2
DigiKey Part Number
1756-DT035BTFT-PTS2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DT035BTFT-PTS2
Description
GRAPHIC DISPLAY TFT RGB 3.5"
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Capacitive Graphic LCD Display Module Transmissive Red, Green, Blue (RGB) TFT - Color I2C 3.5" (88.90mm) 320 x 240
Category
Viewing Area
70.08mm W x 52.56mm H
Manufacturer
Displaytech
Backlight
LED
Packaging
Bulk
Dot Pixels
320 x 240
Part Status
Active
Interface
I2C
Display Type
TFT - Color
Graphics Color
Red, Green, Blue (RGB)
Display Mode
Transmissive
Dot Pitch
0.22mm W x 0.22mm H
Touchscreen
Capacitive
Base Product Number
Diagonal Screen Size
3.5" (88.90mm)