ZXTN04120HFFTA
DigiKey Part Number
ZXTN04120HFFTR-ND - Tape & Reel (TR)
ZXTN04120HFFCT-ND - Cut Tape (CT)
ZXTN04120HFFDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ZXTN04120HFFTA
Description
TRANS NPN DARL 120V 1A SOT-23F
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Bipolar (BJT) Transistor NPN - Darlington 120 V 1 A 120MHz 1.5 W Surface Mount SOT-23F
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ZXTN04120HFFTA Models
Category
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce
3000 @ 1A, 5V
Mfr
Power - Max
1.5 W
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Frequency - Transition
120MHz
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Transistor Type
Mounting Type
Surface Mount
Current - Collector (Ic) (Max)
1 A
Package / Case
SOT-23-3 Flat Leads
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
120 V
Supplier Device Package
SOT-23F
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic
1.5V @ 5mA, 2A