ZXMP6A18DN8TA
DigiKey Part Number
ZXMP6A18DN8TR-ND - Tape & Reel (TR)
ZXMP6A18DN8CT-ND - Cut Tape (CT)
ZXMP6A18DN8DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ZXMP6A18DN8TA
Description
MOSFET 2P-CH 60V 3.7A 8SO
Detailed Description
Mosfet Array 60V 3.7A 1.8W Surface Mount 8-SO
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
1V @ 250µA (Min)
Manufacturer
Diodes Incorporated
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
44nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1580pF @ 30V
Part Status
Active
Power - Max
1.8W
Technology
MOSFET (Metal Oxide)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Configuration
2 P-Channel (Dual)
Mounting Type
Surface Mount
FET Feature
Logic Level Gate
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Drain to Source Voltage (Vdss)
60V
Supplier Device Package
8-SO
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
3.7A
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
55mOhm @ 3.5A, 10V