ZXMP10A13FTA
DigiKey Part Number
ZXMP10A13FTR-ND - Tape & Reel (TR)
ZXMP10A13FCT-ND - Cut Tape (CT)
ZXMP10A13FDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ZXMP10A13FTA
Description
MOSFET P-CH 100V 600MA SOT23-3
Detailed Description
P-Channel 100 V 600mA (Ta) 625mW (Ta) Surface Mount SOT-23-3
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
3.5 nC @ 10 V
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
141 pF @ 50 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
625mW (Ta)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
100 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
SOT-23-3
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
6V, 10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
1Ohm @ 600mA, 10V