SMCJ60CA-13-F
DigiKey Part Number
SMCJ60CA-FDITR-ND - Tape & Reel (TR)
SMCJ60CA-FDICT-ND - Cut Tape (CT)
SMCJ60CA-FDIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMCJ60CA-13-F
Description
TVS DIODE 60VWM 96.8VC SMC
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
96.8V Clamp 15.5A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMC
EDA/CAD Models
SMCJ60CA-13-F Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
15.5A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
60V
Voltage - Breakdown (Min)
66.7V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
96.8V