SMCJ24CA-13
DigiKey Part Number
SMCJ24CADITR-ND - Tape & Reel (TR)
SMCJ24CADICT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMCJ24CA-13
Description
TVS DIODE 24VWM 38.9VC SMC
Customer Reference
Detailed Description
38.9V Clamp 38.6A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMC
EDA/CAD Models
SMCJ24CA-13 Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
38.6A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Part Status
Discontinued at DigiKey
Applications
General Purpose
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
24V
Voltage - Breakdown (Min)
26.7V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
38.9V