SMAZ7V5-13-F
DigiKey Part Number
SMAZ7V5-FDITR-ND - Tape & Reel (TR)
SMAZ7V5-FDICT-ND - Cut Tape (CT)
SMAZ7V5-FDIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMAZ7V5-13-F
Description
DIODE ZENER 7.5V 1W SMA
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 7.5 V 1 W ±5% Surface Mount SMA
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SMAZ7V5-13-F Models
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
5 µA @ 5 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.2 V @ 200 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Part Status
Last Time Buy
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Package / Case
Tolerance
±5%
Supplier Device Package
SMA
Power - Max
1 W
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
2 Ohms