SMAJ13A-13-F is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
Littelfuse Inc.
In Stock: 65
Datasheet
Direct
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 4,434
Similar
Panjit International Inc.
Similar
Nexperia USA Inc.
STMicroelectronics
In Stock: 90
STMicroelectronics
YAGEO
YAGEO
21.5V Clamp 18.6A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMA
DO-214AC
SMAJ13A-13-F
DigiKey Part Number
SMAJ13A-13-FDITR-ND - Tape & Reel (TR)
SMAJ13A-13-FDICT-ND - Cut Tape (CT)
SMAJ13A-13-FDIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMAJ13A-13-F
Description
TVS DIODE 13VWM 21.5VC SMA
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
SMAJ13A-13-F Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
18.6A
Mfr
Power - Peak Pulse
400W
Applications
General Purpose
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
13V
Voltage - Breakdown (Min)
14.4V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
21.5V