SDT2L40CP3-7B
DigiKey Part Number
31-SDT2L40CP3-7BTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SDT2L40CP3-7B
Description
DIODE SCHOTTKY 40V 2A X3DSN16082
Manufacturer Standard Lead Time
32 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 40 V 2A Surface Mount X3-DSN1608-2
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
150 µA @ 40 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Capacitance @ Vr, F
285pF @ 4V, 1MHz
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
40 V
Supplier Device Package
X3-DSN1608-2
Current - Average Rectified (Io)
2A
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 150°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
520 mV @ 2 A