SDM40E20LAQ-7
DigiKey Part Number
31-SDM40E20LAQ-7TR-ND - Tape & Reel (TR)
31-SDM40E20LAQ-7CT-ND - Cut Tape (CT)
31-SDM40E20LAQ-7DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SDM40E20LAQ-7
Description
DIODE ARR SCHOTT 20V 400MA SOT23
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode Array 1 Pair Common Anode 20 V 400mA (DC) Surface Mount TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Manufacturer
Diodes Incorporated
Current - Reverse Leakage @ Vr
250 µA @ 20 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature - Junction
-65°C ~ 125°C
Part Status
Active
Grade
Automotive
Diode Configuration
1 Pair Common Anode
Qualification
AEC-Q101
Technology
Schottky
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
20 V
Package / Case
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
400mA (DC)
Supplier Device Package
SOT-23-3
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
310 mV @ 100 mA