DXT13003DG-13
DigiKey Part Number
31-DXT13003DG-13TR-ND - Tape & Reel (TR)
31-DXT13003DG-13CT-ND - Cut Tape (CT)
31-DXT13003DG-13DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DXT13003DG-13
Description
TRANS NPN 450V 1.3A SOT-223-3
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Bipolar (BJT) Transistor NPN 450 V 1.3 A 4MHz 700 mW Surface Mount SOT-223-3
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DXT13003DG-13 Models
Category
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce
16 @ 500mA, 2V
Mfr
Power - Max
700 mW
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Frequency - Transition
4MHz
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Transistor Type
Mounting Type
Surface Mount
Current - Collector (Ic) (Max)
1.3 A
Package / Case
TO-261-4, TO-261AA
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
450 V
Supplier Device Package
SOT-223-3
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic
400mV @ 250mA, 1A