DMT6008LFG-13
DigiKey Part Number
DMT6008LFG-13DITR-ND - Tape & Reel (TR)
DMT6008LFG-13DICT-ND - Cut Tape (CT)
DMT6008LFG-13DIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DMT6008LFG-13
Description
MOSFET N-CH 60V 13A PWRDI3333
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 60 V 13A (Ta), 60A (Tc) 2.2W (Ta), 41W (Tc) Surface Mount POWERDI3333-8
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
2V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
50.4 nC @ 10 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Vgs (Max)
±12V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
2713 pF @ 30 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
2.2W (Ta), 41W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
60 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C