DMT6007LFGQ-7 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | DMT6007LFGQ-7 |
Description | MOSFET N-CH 60V 15A PWRDI3333 |
Manufacturer Standard Lead Time | 40 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | N-Channel 60 V 15A (Ta), 80A (Tc) 2.2W (Ta), 62.5W (Tc) Surface Mount POWERDI3333-8 |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | DMT6007LFGQ-7 Models |
Category | Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 41.3 nC @ 10 V |
Mfr | Vgs (Max) ±20V |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 2090 pF @ 30 V |
Part Status Active | Power Dissipation (Max) 2.2W (Ta), 62.5W (Tc) |
FET Type | Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ) |
Technology | Grade Automotive |
Drain to Source Voltage (Vdss) 60 V | Qualification AEC-Q101 |
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | Mounting Type Surface Mount |
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V | Supplier Device Package POWERDI3333-8 |
Rds On (Max) @ Id, Vgs 6mOhm @ 20A, 10V | Package / Case |
Vgs(th) (Max) @ Id 2V @ 250µA | Base Product Number |