DMP3007SCG-7
DigiKey Part Number
31-DMP3007SCG-7TR-ND - Tape & Reel (TR)
31-DMP3007SCG-7CT-ND - Cut Tape (CT)
31-DMP3007SCG-7DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DMP3007SCG-7
Description
MOSFET P-CH 30V 50A 8DFN
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
P-Channel 30 V 50A (Tc) 2.4W (Ta) Surface Mount V-DFN3333-8 (Type B)
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
3V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
64.2 nC @ 10 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Vgs (Max)
±25V
Part Status
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
2826 pF @ 15 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
2.4W (Ta)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
30 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
V-DFN3333-8 (Type B)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4.5V, 10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
6.8mOhm @ 11.5A, 10V