DMNH10H028SCT
DigiKey Part Number
DMNH10H028SCTDI-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DMNH10H028SCT
Description
MOSFET N-CH 100V 60A TO220AB
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 100 V 60A (Tc) 2.8W (Ta) Through Hole TO-220-3
Category
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
31.9 nC @ 10 V
Mfr
Vgs (Max)
±20V
Packaging
Tube
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1942 pF @ 50 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
2.8W (Ta)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Technology
Grade
Automotive
Drain to Source Voltage (Vdss)
100 V
Qualification
AEC-Q101
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Mounting Type
Through Hole
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Supplier Device Package
TO-220-3
Rds On (Max) @ Id, Vgs
28mOhm @ 20A, 10V
Package / Case
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 250µA