DDZX6V8C-7
DigiKey Part Number
DDZX6V8CDITR-ND - Tape & Reel (TR)
DDZX6V8CDICT-ND - Cut Tape (CT)
DDZX6V8CDIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DDZX6V8C-7
Description
DIODE ZENER 6.8V 300MW SOT23-3
Detailed Description
Zener Diode 6.8 V 300 mW ±3% Surface Mount SOT-23-3
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 nA @ 5 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Tolerance
±3%
Supplier Device Package
SOT-23-3
Power - Max
300 mW
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
5 Ohms