D3V3L2BS3LP-7B
DigiKey Part Number
31-D3V3L2BS3LP-7BTR-ND - Tape & Reel (TR)
31-D3V3L2BS3LP-7BCT-ND - Cut Tape (CT)
31-D3V3L2BS3LP-7BDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
D3V3L2BS3LP-7B
Description
TVS DIODE 3.3VWM 7.3V X1DFN10063
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
7.3V (Typ) Clamp 8A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount X1-DFN1006-3
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
D3V3L2BS3LP-7B Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
8A (8/20µs)
Mfr
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
General Purpose
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
18pF @ 1MHz
Type
Zener
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Bidirectional Channels
2
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
3.3V (Max)
Package / Case
3-UFDFN
Voltage - Breakdown (Min)
3.8V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
7.3V (Typ)