BZX84B6V8-7-F is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Panjit International Inc.
In Stock: 1,690
Datasheet
Zener Diode 6.8 V 300 mW ±2% Surface Mount SOT-23-3
BZX84B6V8-7-F
DigiKey Part Number
BZX84B6V8-7-FDITR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX84B6V8-7-F
Description
DIODE ZENER 6.8V 300MW SOT23
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
BZX84B6V8-7-F Models
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
2 µA @ 4 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Part Status
Active
Tolerance
±2%
Supplier Device Package
SOT-23-3
Power - Max
300 mW
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
15 Ohms