BZT52C3V9S-7-F
DigiKey Part Number
BZT52C3V9S-FDITR-ND - Tape & Reel (TR)
BZT52C3V9S-FDICT-ND - Cut Tape (CT)
BZT52C3V9S-FDIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZT52C3V9S-7-F
Description
DIODE ZENER 3.9V 200MW SOD323
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 3.9 V 200 mW ±5% Surface Mount SOD-323
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
BZT52C3V9S-7-F Models
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
3 µA @ 1 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Part Status
Active
Tolerance
±5%
Supplier Device Package
SOD-323
Power - Max
200 mW
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
90 Ohms