AP7369Q-33W5-7
DigiKey Part Number
31-AP7369Q-33W5-7TR-ND - Tape & Reel (TR)
31-AP7369Q-33W5-7CT-ND - Cut Tape (CT)
31-AP7369Q-33W5-7DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AP7369Q-33W5-7
Description
LDO HIGH VOLTAGE STANDARD SOT25
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 150mA SOT-25
Category
Current - Output
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
8 µA
Series
PSRR
85dB (1kHz)
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Output Configuration
Grade
Automotive
Output Type
Qualification
AEC-Q100
Voltage - Input (Max)
45V
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Supplier Device Package
SOT-25
Voltage Dropout (Max)
1.2V @ 150mA