AP7361-33FGE-7
DigiKey Part Number
AP7361-33FGE-7DITR-ND - Tape & Reel (TR)
AP7361-33FGE-7DICT-ND - Cut Tape (CT)
AP7361-33FGE-7DIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AP7361-33FGE-7
Description
IC REG LIN 3.3V 1A U-DFN3030-8
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1A U-DFN3030-8 (Type E)
Current - Quiescent (Iq)
90 µA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
PSRR
65dB ~ 45dB (1kHz ~ 10kHz)
Part Status
Not For New Designs
Control Features
Enable
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Voltage - Input (Max)
6V
Package / Case
8-UDFN Exposed Pad
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V