AP7361-25ER-13
DigiKey Part Number
AP7361-25ER-13DITR-ND - Tape & Reel (TR)
AP7361-25ER-13DICT-ND - Cut Tape (CT)
AP7361-25ER-13DIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AP7361-25ER-13
Description
IC REG LINEAR 2.5V 1A SOT-223R
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1A SOT-223R
Current - Quiescent (Iq)
90 µA
Digi-Reel®
PSRR
65dB ~ 45dB (1kHz ~ 10kHz)
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Output Configuration
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Package / Case
TO-261-4, TO-261AA
Voltage - Input (Max)
6V
Supplier Device Package
SOT-223R
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.5V
Base Product Number
Voltage Dropout (Max)
0.7V @ 1A