AP7361-18E-13 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Diodes Incorporated
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Microchip Technology
In Stock: 1,379
Datasheet
Similar
Microchip Technology
In Stock: 500
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1A SOT-223-3
What is a Voltage Regulator Another Teaching Moment | Digi-Key Electronics
AP7361-18E-13
DigiKey Part Number
AP7361-18E-13DI-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AP7361-18E-13
Description
IC REG LINEAR 1.8V 1A SOT-223-3
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
AP7361-18E-13 Models
Current - Quiescent (Iq)
90 µA
PSRR
65dB ~ 45dB (1kHz ~ 10kHz)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Package / Case
TO-261-4, TO-261AA
Voltage - Input (Max)
6V
Supplier Device Package
SOT-223-3
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.8V
Base Product Number
Voltage Dropout (Max)
0.7V @ 1A