AP7343Q-25W5-7
DigiKey Part Number
31-AP7343Q-25W5-7TR-ND - Tape & Reel (TR)
31-AP7343Q-25W5-7CT-ND - Cut Tape (CT)
31-AP7343Q-25W5-7DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AP7343Q-25W5-7
Description
IC REG LINEAR 2.5V 300MA SOT-25
Manufacturer Standard Lead Time
36 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 300mA SOT-25
Category
Current - Quiescent (Iq)
60 µA
Mfr
PSRR
75dB (1kHz)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Control Features
Enable
Part Status
Active
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Output Configuration
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Output Type
Grade
Automotive
Number of Regulators
1
Qualification
AEC-Q100
Voltage - Input (Max)
5.25V
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.5V
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Voltage Dropout (Max)
0.36V @ 300mA