AP2204K-1.8TRG1 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Diodes Incorporated
In Stock: 640
Datasheet
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 150mA SOT-23-5
Diodes Low Dropout Regulators | Digi-Key Daily
ACPL-C740 | Datasheet Preview
AP2204K-1.8TRG1
DigiKey Part Number
AP2204K-1.8TRG1DITR-ND - Tape & Reel (TR)
AP2204K-1.8TRG1DICT-ND - Cut Tape (CT)
AP2204K-1.8TRG1DIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AP2204K-1.8TRG1
Description
IC REG LINEAR 1.8V 150MA SOT23-5
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Quiescent (Iq)
50 µA
Mfr
Current - Supply (Max)
2.5 mA
Digi-Reel®
PSRR
60dB (100Hz ~ 1kHz)
Part Status
Obsolete
Control Features
Enable
Output Configuration
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Voltage - Input (Max)
24V
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.8V
Supplier Device Package
SOT-23-5
Voltage Dropout (Max)
0.5V @ 150mA