AP2138N-3.3TRG1
DigiKey Part Number
AP2138N-3.3TRG1DITR-ND - Tape & Reel (TR)
AP2138N-3.3TRG1DICT-ND - Cut Tape (CT)
AP2138N-3.3TRG1DIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AP2138N-3.3TRG1
Description
IC REG LINEAR 3.3V 250MA SOT23-3
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 250mA SOT-23-3
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
AP2138N-3.3TRG1 Models
Category
Voltage Dropout (Max)
0.6V @ 250mA
Mfr
Current - Output
Current - Quiescent (Iq)
1.5 µA
Protection Features
Over Current
Output Configuration
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Package / Case
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Voltage - Input (Max)
6V
Supplier Device Package
SOT-23-3
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V