AL5809-100QP1-7
DigiKey Part Number
AL5809-100QP1-7DITR-ND - Tape & Reel (TR)
AL5809-100QP1-7DICT-ND - Cut Tape (CT)
AL5809-100QP1-7DIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AL5809-100QP1-7
Description
IC LED DRVR LIN PWM 100MA PDI123
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
LED Driver IC 1 Output Linear Dimming 100mA PowerDI™ 123
Category
Voltage - Output
60V
Manufacturer
Diodes Incorporated
Current - Output / Channel
100mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Part Status
Active
Grade
Automotive
Type
Linear
Qualification
AEC-Q100
Internal Switch(s)
Yes
Mounting Type
Surface Mount
Number of Outputs
1
Package / Case
POWERDI®123
Voltage - Supply (Min)
2.5V
Supplier Device Package
PowerDI™ 123
Voltage - Supply (Max)
60V