Image for AHC1773-050BPTH5-U is not available
AHC1773-050BPTH5-U
DigiKey Part Number
31-AHC1773-050BPTH5-U-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AHC1773-050BPTH5-U
Description
HALL CURRENT SENSOR PTH5 TUBE NU
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Current Sensor 50A 1 Channel Open Loop Bidirectional 5-CB Formed Leads, PTH
Category
Frequency
DC ~ 200kHz
Mfr
Linearity
±0.3%
Series
Accuracy
±1.2%
Packaging
Tube
Voltage - Supply
3V ~ 3.6V
Part Status
Active
Response Time
2µs (Typ)
For Measuring
AC/DC
Current - Supply (Max)
12mA
Sensor Type
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Current - Sensing
Polarization
Bidirectional
Number of Channels
1
Mounting Type
Output
Ratiometric, Voltage
Package / Case
5-CB Formed Leads, PTH
Sensitivity
26.4mV/A