3.0SMCJ30A-13
DigiKey Part Number
3.0SMCJ30ADITR-ND - Tape & Reel (TR)
3.0SMCJ30ADICT-ND - Cut Tape (CT)
3.0SMCJ30ADIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3.0SMCJ30A-13
Description
TVS DIODE 30VWM 48.4VC SMC
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
48.4V Clamp 62A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMC
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
3.0SMCJ30A-13 Models
Category
Power - Peak Pulse
3000W (3kW)
Active
Capacitance @ Frequency
1700pF @ 1MHz
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
30V
Voltage - Breakdown (Min)
33.3V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
48.4V
Base Product Number
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
62A