Q48SC12008NNFA | |
|---|---|
DigiKey Part Number | Q48SC12008NNFA-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | Q48SC12008NNFA |
Description | DC DC CONVERTER 12V 100W |
Customer Reference | |
Detailed Description | Isolated Module DC DC Converter 1 Output 12V 8.3A 36V - 75V Input |
Datasheet | Datasheet |
Category | Power (Watts) 100 W |
Mfr | Voltage - Isolation 1.5 kV |
Series | Applications ITE (Commercial) |
Packaging Tray | Features Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, UVLO |
Part Status Not For New Designs | Operating Temperature -40°C ~ 120°C |
Type Isolated Module | Efficiency 91.5% |
Number of Outputs 1 | Mounting Type Through Hole |
Voltage - Input (Min) 36V | Package / Case 8-DIP Module |
Voltage - Input (Max) 75V | Size / Dimension 2.28" L x 1.45" W x 0.50" H (57.9mm x 36.8mm x 12.7mm) |
Voltage - Output 1 | Control Features Enable, Active Low |
Current - Output (Max) 8.3A | Base Product Number |