MEA-160A19C GAA
DigiKey Part Number
1145-MEA-160A19CGAA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MEA-160A19C GAA
Description
160W/19V ADAPTER MEDICAL DIN OUT
Detailed Description
19V 160 W AC/DC External Desktop (Class I) Adapter Cord (Sold Separately) Input
Category
Power (Watts)
160 W
Efficiency
Level VI, CoC Tier 2
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-20°C ~ 60°C
Output Connector
Power DIN, 4 Pin
Cord Length
47" (1.20m)
Form
Desktop (Class I)
Input Connector
IEC 320-C14
Size / Dimension
5.90" L x 2.56" W x 1.26" H (149.9mm x 65.0mm x 32.0mm)
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Approval Agency
CB, CCC, cCSAus, cULus, cURus, PSE, TUV, UKCA
Voltage - Output
19V
Standard Number
60601-1; 62368-1
Current - Output (Max)
8.42A