IMA-S600-12-ZYPLI
DigiKey Part Number
1145-1203-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IMA-S600-12-ZYPLI
Description
AC/DC CONVERTER 12V 600W
Manufacturer Standard Lead Time
32 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 12V 80 ~ 275 VAC, 120 ~ 300 VDC Input
Category
Power (Watts)
Mfr
Applications
ITE (Commercial), Medical
Series
Voltage - Isolation
4 kV
Packaging
Box
Efficiency
92%
Part Status
Active
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C (With Derating)
Type
Enclosed
Features
Number of Outputs
1
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Input
80 ~ 275 VAC, 120 ~ 300 VDC
Size / Dimension
7.00" L x 4.00" W x 1.60" H (177.8mm x 101.6mm x 40.6mm)
Voltage - Output 1
12V
Base Product Number
Current - Output 1
50 A