DSOL-1367-24C
DigiKey Part Number
1144-DSOL-1367-24C-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DSOL-1367-24C
Description
SOLENOID PULL CONTINUOUS 24V
Customer Reference
Detailed Description
Continuous Duty Solenoid Open Frame (Pull) Type 1.250" (31.75mm) Stroke 24VDC Chassis Mount
Category
Voltage - Rated
24VDC
Stroke Length
1.250" (31.75mm)
Series
Power (Watts)
13 W
DC Resistance (DCR)
44Ohm
Termination Style
Wire Leads
Diameter - Shaft
0.500" (12.70mm)