DSOL-1351-24C
DigiKey Part Number
1144-DSOL-1351-24C-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DSOL-1351-24C
Description
SOLENOID PULL CONTINUOUS 24V
Customer Reference
Detailed Description
Continuous Duty Solenoid Open Frame (Pull) Type 1.000" (25.40mm) Stroke 24VDC Chassis Mount
Category
Stroke Length
1.000" (25.40mm)
Power (Watts)
11 W
Series
DC Resistance (DCR)
52Ohm
Termination Style
Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Technology
Electromechanical
Size / Dimension
1.968" L x 1.574" W x 1.417" H (49.99mm x 39.98mm x 35.99mm)
Diameter - Shaft
0.500" (12.70mm)
Duty Cycle
Continuous
Shaft Detail
Clevis
Voltage - Rated
24VDC